Modelovanie z plastelíny rozvíja detskú fantáziu i zručnosť
Pri kreatívnom tvorení s plastelínou deti používajú svoju fantáziu, ale zároveň sa tiež učia. K prvému zoznámenie s modelovacou hmotou pre deti môže dôjsť už okolo 18. mesiaca. Táto veková hranica však nie je striktná, u každého dieťaťa môže byť vek iný. Tvorenie z plastelíny vyžaduje sústredenosť a predstavivosť. Preto je ideálne, aby mali deti na túto prácu dostatočný priestor a pokoj.
Podľa odborníkov je modelovanie jedna z aktivít, ktorá rozvíja jemnú motoriku, a tým pádom aj grafomotoriku. Deti trénujú svaly ruky a prstov, čo sa následne prejaví na činnostiach, akými sú písanie, zaväzovanie šnúrok, zapínanie gombíkov a pod.
Čo je to grafomotorika
Ide o súbor psychomotorických činností, ktoré sa vykonávajú pri kreslení a písaní. Základom je koordinácia ruky a oka. Pri modelovaní sa hmota spracováva predovšetkým dlaňami a prstami, takže deti zapájajú svaly prstov, ale aj celej ruky. Vďaka mieseniu sa zdokonaľuje spomínaná koordinácie ruky a oka.
Prečo by aj vaše deti mali pracovať s modelovacou hmotou?
Modelovanie je zábavné, ale pritom náučné. Nejde len o koordinácii ruky a oka, ale aj o rozvoj kreativity. Deti sa učia tiež vnímať súmernosť, veľkosť, priestor, ale aj množstvo. Vďaka miešaniu farieb si deti osvojujú farebné spektrum a zlepšujú analytické či pozorovacie schopnosti. Stláčanie a všeobecne spracovávanie farebnej plastelíny je uvoľňujúce, a navyše pôsobí antistresovo. Preto sa do hry pokojne zapojte aj vy, rodičia.
Nápady na tvorenie s deťmi z modelíny
Niektorí rodičia nepotrebujú návody na modelovanie a celú činnosť nechajú len na detskej fantázii. Lenže niektoré deti nemajú bohatú predstavivosť a najmä tie menšie je vhodné pre prácu motivovať. Stačí im povedať, čo majú vyrábať. Nemusíte pritom hovoriť konkrétnu vec, napríklad: "Vymodeluj psíka." Skúste povedať treba: "Lukáško / Anička, skús vymodelovať svoje obľúbené zvieratko," alebo "Vymodeluj, svoje najobľúbenejšie jedlo." Pri vyrábaní z plastelíny stačí deti len ľahko naťuknúť. Nezabudnite mať po ruke podložky, tégliky, valčeky a vykrajovacie pomôcky. Aké výrobky z plastelíny sú najobľúbenejšie?
Vykrajovače pre najmenších
Malé deti, ktoré ešte nemajú toľko skúseností, aby dokázali z plastelíny vymodelovať priestorové objekty, akými sú napríklad zvieratká, skvele zabavíte vykrajovačom a zdobením.
Čo budete potrebovať?
- podložku,
- valček,
- plastové vykrajovačky,
- ozdoby (korálky, kamienky, gombíky a pod.).
Z plastelíny vyvaľkajte placku hrubú asi ako pri váľaní cesta na perníčky. Deťom nachystajte vykrajovačky, ideálne plastové, ktorá nie sú veľmi ostré a nechajte ich do placky vykrajovať tvary. Medzi obľúbené patria vykrajovačky zvieratiek (rybky, mačičky, psíci), ale aj stromčeky alebo geometrické tvary. Vykrojený tvar môžu deti zdobiť napríklad korálkami alebo kamienkami.
Zdobenie a nekonečná fantázie
Veľa zábavy si malé deti užijú aj s predlohami, ktoré môžu donekonečna zdobiť. Čo budete potrebovať?
- Obrázkovú predlohu,
- Laminovačku
- Plastelínu
- Podložku
- Ozdôbky
- Fixky
Vytlačte si na papier A4 obrázok, ktorý budú deti zdobiť. Téma obrázku môžete zvoliť napríklad v závislosti na ročnej dobe. V zime to môže byť vianočný stromček alebo snehuliak, na Veľkú noc vajíčko, zajačik alebo kytička. Obrázok by mal byť sám o sebe "čistý". O jeho zdobenia sa postarajú deti. Vďaka zalaminovaniu môžete obrázok opakovane používať a deti ho môžu zdobiť podľa fantázie. Využiť pritom môžu plastelínu, korálky, "drahokamy" alebo mazacie fixky.
Zaplň tanier
Staršie deti môžete nechať vymodelovať ich najobľúbenejšie jedlo, ovocie, zeleninu alebo sladkosti.
Čo budete potrebovať?
- Obrázkovú predlohu,
- Podložku,
- Modelínu,
- Ozdoby.
Stačí vytlačiť obrázok s motívom prázdneho taniera a príboru či misky na zmrzlinu alebo podstavec na cukrovinky a povedať deťom, aby riad naplnili dobrotami, ktoré majú rady. Napríklad zmrzlinu môžu navyše dozdobiť korálkami alebo trblietkami.
Nauč sa písmenká
Predškoláci, ale aj prváci sa budú písmenká či číslice radi učiť zábavnou formou.
Čo budete potrebovať?
- predlohu,
- podložku,
- plastelínu.
Ak chcete učiť deti rozpoznávanie aj písanie písmen, nachystajte im šablóny s písmenami a obrázkami. Deti budú musieť vymodelovať písmeno a pomenovať obrázky, v ktorých sa dané písmeno nachádza.
Jednoduché zvieratká z plastelíny a gaštanov
Zvieratká z plastelíny patria k najobľúbenejším modelom, ktoré sa z plastelíny vyrábajú.
Čo budete potrebovať?
- gaštany,
- podložku,
- modelínu.
Nie vždy je pre deti jednoduché vymodelovať napríklad korytnačku a ďalšie zvieratká. Na pomoc si teda môžete vziať napríklad gaštany. Gaštan bude predstavovať pancier, ku ktorému stačí pridať 4 nôžky, chvostík a hlavičku. Rovnako jednoducho možno vymodelovať aj slimáčiky.
Ježko a dobrôtky
Zručnejšie deti sa môžu pustiť do modelovania ježka a dobrôt, ktoré so sebou nosí na chrbte.
Čo budete potrebovať?
- Farebný papier,
- semienka z melóna alebo zrnká kávy či slnečnicové semienka,
- modelínu,
- podložku.
Nakreslite na farebný papier obrys ježka a zvyšok nechajte na deťoch. Ježka musí vystrihnúť a vytvoriť mu tvár. Na miesto, kde má bodáky, musí rozotrieť plastelínu v dostatočnej vrstve, do ktorej sa budú zabodávať semienka. Potom len stačí vytvarovať ovocie a dobroty, na ktorých si ježko pochutí.